Czy masz operacyjną wadę zgryzu? Pierwsze kroki.
Aparat

Czy masz operacyjną wadę zgryzu? Pierwsze kroki.

 

Często mnie pytacie jak możecie rozpoznać u siebie wadę szczęki

Jest kilka przesłanek, które mogą świadczyć o tym, że coś w budowie waszej twarzy jest nie tak. Jeśli podejrzewacie, że macie wadę szczękową, udajcie się do ortodonty w celu weryfikacji. Oczywiście im więcej opinii lekarzy zbierzecie tym lepiej dla was, ponieważ będziecie mieli większe porównanie.

 

 

Czy masz operacyjną wadę zgryzu? Pierwsze kroki.

 

 

Czy masz operacyjną wadę zgryzu?

 

Na początku odpowiedzcie sobie na poniższe pytania, w tym oto mini-teście:

 1. Czy moje dolne siekacze są przed górnymi?
 2. Czy moje dolne siekacze dotykają podniebienia?
 3. Czy moje dolne i górne siekacze są na równi? (żadne na siebie nie zachodzą)?
 4. Czy moje dolne siekacze są za górnymi, ale są bardzo pochylone, praktycznie „leżą”?
 5. Czy moje zęby są bardzo pościerane?
 6. Czy zgrzytam zębami w nocy?
 7. Czy po zagryzieniu zębów powstaje szczelina pomiędzy dolnymi, a górnymi?
 8. Czy moja górna szczęka jest węższa od dolnej?
 9. Czy zęby trzonowe (górne lub dolne) po którejś stronie, przechylone są „do środka”?
 10. Czy mam wąski uśmiech?
 11. Czy nie mam miejsca na podniebieniu by trzymać tam język?
 12. Czy wypycham językiem zęby? Czy pcham go między zęby?
 13. Czy mam „krzywy” uśmiech (przechylony)?
 14. Czy jedna strona mojej twarzy jest większa od drugiej?
 15. Czy mam niesymetryczną żuchwę?
 16. Czy strzelają lub przeskakują mi stawy skroniowo-żuchwowe?
 17. Czy bolą mnie stawy przy otwieraniu buzi?
 18. Czy zdarza się, że stawy mi „wyskakują” i muszę je powoli naprowadzić na miejsce?
 19. Czy odczuwam ból szczęki/stawu przy gryzieniu/ żuciu pokarmów?
 20. Czy odczuwam bóle głowy promieniujące od stawu?

 

Jeżeli na któreś pytanie odpowiedziałeś „TAK”, wskazana jest konsultacja z ortodontą, chirurgiem szczękowym, fizjoterapeutą szczękowym. Pamiętajcie, że pomocy należy szukać u profesjonalistów.

 

 

View this post on Instagram

Ludzie z boku zachwycają się tym, co operacja zrobiła z moja twarzą. Zmieniony profil, krótka broda, zadarty nos, pucate policzki, wygląd 18-nastki. To wszystko bardzo fajnie. Ale pomijają to, co jest w tym wszystkim najważniejsze, a mianowicie zgryz. Mój nowy idealny zgryz. Tak, ktoś się może przyczepić, ze nie jest wcale taki idealny. Dla mnie jest. W porównaniu z tym co było przed operacją, to niebo a ziemia. Na górnym zdjęciu widzicie moje zęby przed operacją. Dolne są wysunięte przed górne, a do tego mam zgryz otwarty. Tak, te zęby są tu zagryzione. Jak widać pozostawała szpara, przez którą mogłam przecisnąć język. Dolne zdjęcie ukazuje mój zgryz już po operacji. Bodajże tydzień po. Orto powiedziała, ze jest już mało roboty, ale jeszcze coś tam działa i przestawia. Mimo tego zęby są już zagryzione poprawnie! Górne przed dolnymi. Zero otwarcia! No magia! To był mój główny powód poddania się operacji dwuszczekowej. Poprawny zgryz. Idealny zgryz. Bez ope nigdy bym tego nie osiągnęła. Żadnymi aparatami, żadnymi wyciągami i innymi cudami. Niestety są wady szczęk, które można wyleczyć wyłącznie poprzez złamanie ich i ustawienie w nowej pozycji. Moja taka była. A Twoja? My bite before and after double jaw surgery. #operacjatwarzy #operacjaszczęki #przodozgryz #underbitesurgery #bimaxilar #operacjadwuszczekowa #doublejawsurgery #doublejawsurgeryresults #braces #bracesgirl #bracesbeforeandafter #braceslife #aparatka #aparatnazęby #aparatortodontyczny #ortodoncja #chirurgiaszczekowotwarzowa #progenia #niedorozwójszczęki #zgryzotwarty #openbite #openbitejawsurgery #lefort #lefort1 #osteotomy #osteotomia #ortognatyka #ortognatica #beforeandafter #ofkorsak

A post shared by EdytaKorsak | MyChange (@ofkorsak) on

 

Pierwsze kroki

Być może uwagę na wasz układ zębów zwrócił dentysta podczas rutynowego leczenia. Być może wasza wada zgryzu jest na tyle duża, że sami czujecie, że zdecydowanie jest coś nie tak. Zwróćcie się do ortodonty. Najlepiej przejść się do co najmniej dwóch. Mając już wstępną opinię zapisujecie się do chirurga, ponieważ kwalifikacji do leczenia operacyjnego dokonuje lekarz.

Tak jak wspomniałam, to są jedynie pytania pomocnicze, które mają na celu skierować wasze kroki ku specjaliście. Ja Wam tylko pokazuję, jak wygląda cały proces leczenia ze strony pacjenta. Ale pamiętajcie, że leczenie prowadzi jedynie lekarz. I tego się trzymajmy.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *