Operacja

Ile palców wkładam do buzi? Metoda „na trzy palce.”

 

Nie uwierzysz ile palców wkładam do buzi!… To brzmi jak tani tekst z filmu dla dorosłych. A tymczasem rzeczywistość może Cię zaskoczyć, bo zdrowy człowiek powinien być w stanie otworzyć buzię przynajmniej „na trzy palce”. Co to znaczy?

 

Na trzy palce

Wyprostuj dłoń. Odegnij kciuk, odsuń mały palec. Zostają Ci trzy złączone palce (wskazujący, środkowy i serdeczny). Otwórz buzię (najszerzej jak umiesz) i wsadź te palce do buzi (do kostek). Udało się? Brawo! Twoja buzia otwiera się prawidłowo. Nie udało się? No cóż, prawdopodobnie masz ograniczoną mobilność żuchwy. Pytanie dlaczego? Czy to wina stawów, mięśni czy masz palce jak serdelki?

Aby upewnić się zmierz te trzy palce linijką (metrem krawieckim). Powinny wynosić 4 cm (przynajmniej). Na tyle zdrowy człowiek jest w stanie otworzyć buzię. Powyżej 5-6 cm jest już hipermobilność (czyli za dużo), a poniżej 4 cm za mało. Co może skutecznie przeszkadzać przy gryzieniu.

 

Ile palców wkładam do buzi? Metoda "na trzy palce."
Ćwiczenie otwierania buzi po operacji dwuszczękowej. Ofkorsak.pl

 

Ćwiczenia po operacji

Do pełnej sprawności ruchowej dąży się też po operacji szczęki. W tym celu wykonuje się ćwiczenia zalecone przez fizjoterapeutę. Nie ma jednego uniwersalnego zestawu ćwiczeń dla wszystkich. Ćwiczenia mogą być podobne ale mogą różnić się ilością powtórzeń, siłą z jaką je wykonujemy itp. Dlatego ważne jest aby dla każdego pacjenta ćwiczenia zostały dobrane indywidualnie. Nie wystarczy robić tego co koleżanka, bo można sobie zaszkodzić. Osoby „zdrowe”, które są zaniepokojone swoją mobilnością szczęk, również powinny udać się do specjalisty, a nie próbować leczyć przez internet. Jak sobie rozwalicie staw skroniowo-żuchwowy to dopiero będzie płacz. A i nie wsadzajcie sobie żarówek do buzi, żeby sprawdzić czy je wyjmiecie. To źle się kończy. Trust me.

Żarówkę można z łatwością umieścić w ustach ze względy na jej kształt, ale już przy wyjmowaniu działa on na naszą niekorzyść. Wszystko dlatego, że początkowo mięśnie twarzy są rozluźnione i łatwo się rozciągają. Gdy żarówka znajdzie się już w jamie ustnej, usta pozostają otwarte, mięśnie twarzy męczą się i pojawiają się skurcze. Z tego powodu nie da się jej usunąć samodzielnie.Sputnik News

 

Moja fizjoterapia

Ja do fizjoterapeuty poszłam trochę późno (tak ze dwa tygodnie po czasie). Po 6 tygodniach od operacji powinniśmy już być w stanie otwierać buzię tak jak wcześniej, a nawet lepiej (jeśli były problemy). A ja miesiąc po zapisałam się na wizytę, którą notabene miałam 6 tygodni po ope. I czekało mnie jeszcze duuużo pracy. Ale wyszłam na ludzi, także nikt nie jest stracony, nawet po czasie 😉 Tu możecie sobie obejrzeć jak ja ćwiczyłam po operacji, jak wyglądały moje zalecenia, co mi mój fizjo kazał robić. Ale powtarzam jeszcze raz – ĆWICZENIA DOBIERA SIĘ INDYWIDUALNIE! Także obejrzyj sobie z ciekawości i dla porównania. Zobacz co robiłam źle. A potem, jeśli masz potrzebę, udaj się na konsultację. Miłego oglądania 😀

 

Bądź ze mną na FB – Ofkorsak 😀 <3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *