Aparat

Jak dbać o zęby, by nie poszły sobie precz?

 

Nie dbaj o swoje zęby, a pójdą sobie precz. Mówisz, że o tym wiesz? Że dbasz o zęby prawidłowo? Myjesz je, aż dwa razy dziennie? Do dentysty nie chodzisz, bo nie masz po co? Nic Cię nie boli, więc w buzi wszystko jest zdrowe? To ja Ci powiem więcej – NIC nie wiesz o prawidłowej higienie jamy ustnej.

 

Mycie zębów

Mycie zębów dwa razy dziennie (rano i wieczorem) to absolutna podstawa podstaw. Gdy nosisz aparat, najlepiej by było myć zęby po KAŻDYM posiłku. A to dlatego, że jedzenie uwielbia się przyklejać do zamków, wchodzić w szczeliny pomiędzy drutami i za chiny ludowe nie chce wyjść. Niewygrzebane resztki będą tak sobie leżeć cały dzień i czekać, aż przegonimy je szczoteczką.

Szczoteczka do „zwykłych” zębów powinna mieć średnią miękkość włosia (medium). Nie ma większego znaczenia czy wybierzesz taką z super bajerami (krótsze wyprofilowane włosie, guma po bokach, świecąca rączka), czy prostego „zwyklaka”. Za twarde włosie rani dziąsła. Miękkie i bardzo miękkie (soft i ultra soft) szczoteczki używa się po różnych zabiegach.

 

Jak dbać o zęby, by nie poszły sobie precz?

 

Szczoteczki polecane przy aparatach mają na środku wyżłobienie, po to by ułatwić mycie. Zwykłe szczoteczki szybciej stają się „rozczochrane” przez kontakt z aparatem. Jednak taka szczoteczka to nie jest jakiś wymóg. Możesz myć zęby „zwyklakiem” jeśli tylko robisz to odpowiednio. A więc jak?

 

 

Jak dbać o zęby, by nie poszły sobie precz?

 

 

Podczas którejś wizyty u ortodontki zostałam poinformowana jak powinnam dobrze myć zęby. Prawidłowym ruchem nie jest popularne „szorowanie” od lewej do prawej. Odpowiednim ruchem jest „wymiatanie”. Polega to na przyłożeniu szczoteczki do dziąsła pod kątem 45 stopni i wykonanie ruchu „wymiatania” w stronę zamka. Czyli z górnej części zęba do dołu, a z dolnej części zęba do góry. Jeśli macie recesje na dziąsłach to powinniście też lekko masować dziąsła szczoteczką (nie mylić z szorowaniem!) aby pobudzić je do wzrostu.

 

Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych

Na mycie zębów poświęcam więcej niż 2 minuty. Każdą powierzchnię myję dokładnie, kilka razy. Jeśli jeszcze coś mnie drażni używam wyciorków. Wyciorki to potoczna nazwa małych szczoteczek do czyszczenia przestrzeni między zębowych. Wyciorki są mega pomocne i zawsze powinny być z Tobą w torebce! Są bardzo praktyczne, dla mnie nawet wygodniejsze niż nić dentystyczna.

 

 

Jak dbać o zęby, by nie poszły sobie precz?

 

 

Nici dentystyczne. Mniejsze niż wyciorki. Powinny być używane na równi ze szczotkowaniem zębów. Ja jakoś nigdy za nimi nie przepadałam, bo przy każdym użyciu krwawiły mi dziąsła. Niestety mam bardzo wrażliwe (no i dużo recesji przez wadę). Przy aparcie używa się specjalnych nici, które zbudowane są z trzech części – twardej ułatwiającej przełożenie przez aparat, miękkiej do „pucowania” powierzchni zęba i standardowej do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Jeśli Twoje dziąsła nie krwawią od nici jak szalone – polecam!

 

Jak dbać o zęby, by nie poszły sobie precz?

 

Najlepszą rzeczą do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych jest IRYGATOR. Gdy pierwszy raz usłyszałam to słowo, miałam skojarzenia zapewne podobne do Twoich w tym momencie 🙂 Teraz już wiem, że to urządzenie, które pod dużym ciśnieniem wypłukuje syf spomiędzy Twoich zębów i wszelkich zakamarków w buzi. Ja przymierzam się do zakupu swojego pierwszego irygatora, który po operacji szczęki jest podstawą.

OBEJRZYJ MOJĄ RECENZJĘ IRYGAOTRA PANASONIC EW1211

 

Jak dbać o zęby, by nie poszły sobie precz?

Płukanie jamy ustnej

Płyn do płukania jamy ustnej to również niezbędna rzecz po umyciu zębów. Zabija bakterie, odkaża, redukuje płytkę nazębną. Ja uwielbiam taki świeży „posmak” w buzi po użyciu płynu. Cierpię, gdy odkryję, że płyn właśnie się skończył, a ja nie mam zapasowego 🙁

 

Jak dbać o zęby, by nie poszły sobie precz?

 

 

Płyn, którego używałam po kortykotomii, po dystrakcji i po wszelkich zabiegach w jamie ustnej to Eludril. Dla mnie jest niezastąpiony. Ale można go używać JEDYNIE po zabiegach i tylko dwa tygodnie max, ponieważ może powodować barwienie zębów (na szczęście odwracalne). Zawiera chlorheksydynę (czynnik mocno odkażający), dlatego nie może być używany na codzień, tak jak płyny drogeryjne.

 

Jak dbać o zęby, by nie poszły sobie precz?

 

Dentysta nie gryzie

Co najwyżej Ty go możesz ugryźć w palec, gdy będzie grzebał w Twojej buzi. Ale jeśli będziesz odwiedzał go regularnie, to nie będzie takiej konieczności. Wiesz, że stomatologa powinno się odwiedzać przynajmniej raz na pół roku? Mało kto tak robi. Również mało kto chodzi do dentysty raz na rok. Dlaczego? A bo nic nie boli, to po co iść? A np. po to, żeby usunąć kamień, który cały czas gromadzi się na naszych zębach. Scaling polega na usunięciu płytki bakteryjnej, która pomimo mycia zębów się na nich zbiera. Piaskowanie natomiast usuwa osad i przebarwienia. Warto wykonać takie zabiegi przynajmniej raz na rok. Warto dodać, że scaling przysługuje każdemu raz do roku na NFZ. Więc wymówka „nie mam kasy” odpada.

Oczywiście przy aparatach trzeba wykonywać te zabiegi częściej, bo kamień zbiera się jak oszalały. Na szczęście, ja dentysty się nie boję. Jestem zatwardziała w boju, więc takie zabiegi to dla mnie fraszka 😉 Jako ciekawostkę powiem, że nie warto odkładać takiego głębokiego oczyszczania „na kiedyś tam”, ponieważ wtedy może być to dosyć bolesne (jak jest duży syf, to trzeba wejść trochę poniżej dziąseł). Na szczęście zawsze możecie poprosić o znieczulenie 😉

 

A Ty w jaki sposób dbasz o swoje zęby aby były zdrowe? A może w ogóle ich nie myjesz i żyjesz? Podziel się swoimi sposobami w komentarzu! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.