Jak mocno zbrzydniesz przed operacją? Czym jest dekompensacja wady.
Operacja

Jak mocno zbrzydniesz przed operacją? Czym jest dekompensacja wady.

 

O co chodzi z tą dekompensacją wady? Dlaczego przed operacją wyglądamy gorzej niż przed rozpoczęciem leczenia? Czy zawsze muszę wyglądać gorzej? Czy nie mogę od razu przejść operacji BEZ pogarszania wyglądu?

To przykładowe pytania, które dostaję od ludzi przerażonych wizją „zbrzydnięcia” przed operacją. Ale zakładam, że jesteś tu pierwszy raz i kompletnie nie wiesz co znaczy „dekompensacja wady”. Więc zadzieram kiecę i lecę tłumaczyć!

 

Kompensacja wady = kamuflaż

Załóżmy sobie, że żyjesz z wadą jakieś 20 kilka lat (dla przykładu dajmy 25). Masz wadę szkieletową-operacyjną, stwierdzoną przez lekarza ale nie nosiłeś nigdy aparatu. Przez ten czas Twój organizm sam ustawił Twoje zęby „po swojemu”. Dostosował się do panujących warunków. Dlatego u progeników dolne zęby „kładą się” do środka, a w „za wąskich” szczękach jeden ząb wchodzi na drugi i przykrywa się trzecim. Natura radzi sobie jak może, a że czasem jej nie wychodzi, no cóż…

Kompensacja – zrównoważenie określonego działania innym działaniem, które znosi lub wyrównuje początkowe działanie.https://sjp.pwn.pl/

Zastąpienie, wyrównanie, skorygowanie – to jest właśnie kompensacja. Oznacza to, że pomimo wady szczękowej, zęby dążą do jak największego kontaktu. Pomyślisz sobie: „skoro moje zęby same się korygują to super! nic nie muszę z tym robić!”. Ano to nic bardziej mylnego, bo problem nie tkwi stricte w zębach, ale kościach. To Twoja szczęka jest za długa/krótka. I to, że Twój ząb wykrzywi się na milion sposobów, by spotkać inny ząb, nie sprawi, że Twoja wada magicznie zniknie.

Powyższy proces nazywamy naturalnym kamuflażem. Istnieje także mroczniejsza strona mocy – kamuflaż ortodontyczny, na temat którego już kiedyś się rozpisałam (moje zdanie możesz poznać klikając tu).

Skoro wiemy już czym jest kompensacja (czyli kamuflaż), pora dowiedzieć się czym jest ta straszna DEKOMPENSACJA WADY.

 

Dekompensacja wady = odkamuflowanie

 

Termin „dekompensacja” oznacza załamanie się przejściowej równowagi osiągniętej przez chorą część organizmu w drodze mechanizmów adaptacji. http://www.psychologia.edu.pl/

No i mamy wszystko pięknie podane na tacy. Załamuje się pseudo-równowaga, stworzona przez nasz organizm. Potem załamuje się także psychika, widząc, że wyglądamy coraz gorzej. Ale dlaczego???

Dekompensacja to potocznie odkamuflowanie mniej lub bardziej ukrytej wady. Ukazanie jej w całości. To jak wydobycie diamentu z popiołów, choć efekt końcowy (czyli zgryz gotowy do operacji) daleki jest od słowa „piękny”. Przygotowanie pacjenta do operacji, czyli cały ten proces „brzydzenia” ma właśnie na celu „odkrycie” prawdziwej skali problemu.

 

View this post on Instagram

Słaba jakość ale trzy lata temu jeszcze nie myślałam o tym, że fotki moich zębów będą śmigać gdzieś w sieci. I to z mojej własnej nieprzymuszonej woli 😅 Górna fotka – zęby jeszcze „w kamuflażu” przed rozpoczęciem zabawy zwanej „nara wado”. Dolna fotka – zęby tuż przed operacją dwuszczękową, zadrutowane fest. ✌🏻 Na bloga puściłam właśnie tekst (link tu https://ofkorsak.pl/leczenie-wady-szczeki-od-czego-zaczac/ i w biogramie) o tym od czego zacząć to wszystko, ponieważ jest to jedno z najczęstszych pytań jakie od Was dostaję. Polecam gorąco!🔥🔥🔥 Gdyby po jego przeczytaniu w Twojej głowie nadal kłębiłyby się jakieś nieścisłości,to śmiało pytaj tu w komentarzu 👇🏻 Nie lubię niedomówień! 😉 #doublejawsurgery #jawsurgery #operacjadwuszczekowa #operacjaszczęki #operacjatwarzy #operacjaortognatyczna #doublejawsurgeryrecovery #doublejawsurgeryjourney #doublejawsurgeryunderbite #jawsurgeryrecovery #jawsurgeryjourney #jawsurgeryprep #underbite #underbitesurgery #braces #aparatka #aparatortodontyczny #aparatnazęby #metalowyaparatstaly #braceslife #adultbraces #adultbraceslife #bracesbeforeandafter #bracesproblems #braceson #metalbraces #przygotowania #operacjazgryzu #zgryz #ofkorsak

A post shared by Edyta Korsak | Ofkorsak.pl (@ofkorsak) on

 

Dlaczego wyglądamy brzydziej?

Bo wadę się po prostu pogłębia do takiego stopnia, w jakim byłaby, gdyby nie Matka Natura, próbująca sama naprawić to, co spierniczyła dając nam wadliwe geny. No i nie oszukujmy się – z wadą wyeksponowaną na maksa mało kto będzie wyglądał pociągająco. Chyba, że jego wada jest naprawdę maleńka. Ale wtedy to trzeba się poważnie zastanowić, czy w ogóle jest sens dać się kroić dla tak małej wady. No bo wiesz przecież, że operacja również może nieść za sobą przykre skutki? A jak nie wiesz, to właśnie się dowiedziałeś (jakie? kliknij tu!).

 

 

Jak przetrwać czas brzydoty?

Moja jedyna rada – zająć swój mózg czymś innym. Uświadom sobie, że ten czas przeminie, bo dekompensacja to tylko okres przejściowy. Owszem, może trwać i dwa lata, ale one i tak zlecą, czy Ty będziesz się przygotowywać do operacji czy nie. I nie przeskoczysz tego, zwlekając rok czy pięć – jeśli zdecydujesz się na operację – zgryz i tak trzeba będzie odpowiednio ustawić.

Uprzedzając pytanie – czy mocno zbrzydłam? Tak, obiektywnie patrząc dosyć mocno. Ale ja miałam kiedyś, kiedyś, kiedyś w zamierzchłych czasach robiony kamuflaż ortodontyczny i nawet nie wiedziałam, że mam aż tak paskudną wadę, dopóki nie wydobyto całego mojego nowego/starego oblicza.

Jednak nie przeszkodziło mi to w pracy, w kontaktach międzyludzkich, relacjach damsko-męskich, czy nawet w nagrywaniu filmików na YT. Co jest kosmicznie paradoksalne, bo wcześniej, kiedy byłam jeszcze „ładna” to prędzej bym się zaszyła w lisiej norze, niż coś wrzuciła do neta na pohybel hejterom. A ze „zbrzydziałą” gębą nie miałam jakoś problemu. Jeśli ktoś się jeszcze w tym momencie zastanawia czy jestem normalna, to właśnie rozwiewam resztki jego wątpliwości.

 

Czy da radę bez dekompensacji?

Zazwyczaj nie. Zdarza się czasem coś takiego jak surgery first ale to rzadzizna, więc bym się na to nie nastawiała. Nie wiem czy do tego można zaliczyć dystrakcję (czyli poszerzenie szczęki – poczytaj o tym tu). Raczej nie, ale jeśli ktoś zalicza, to ja mogę powiedzieć, że połowicznie zaliczyłam surgery first, bo najpierw dystrakcja, potem aparaty i kolejna operacja (dwuszczękowa). Ale „zbrzydnięcia” nie uniknęłam. Dekompensacja wady była mi pisana i prawdopodobnie będzie pisana także i Tobie, jeśli zdecydujesz się na pożegnanie koleżanki progenii (lub innej mendy).

 

View this post on Instagram

Siemka z rana 😃 Jestem juz przyjęta. Nie obeszło się oczywiście bez małego zamieszania w Izbie Przyjęć. Okazało się, ze spadł termin dla jednej osoby… i miałam mega stracha, że to właśnie dla mnie. Zaczęłam już wymyślać scenariusze, co robić, gdzie dzwonić, jak odkręcać urlop… Na moje szczęście, to był pech dla kogoś innego. 🥺Jestem już na oddziale, nawet po badaniach i szykuje się na ostatni dzień skazańca 😱😱😱 operacja jutro, jeszcze nie znam godziny, ale wiem, ze będzie nas chyba trójka 🙈 jeszcze się okaże 🤔 #hospital #doublejawsurgery #olsztyn #operacjadwuszczekowa #operacjaszczęki #jaw #jawsurgery #jawline #teeth #glasses #headphones #chirurgia #chirurgiaszczekowotwarzowa #smile #progenia #disadvantage #wadaszczeki #wada #mood #szpital #instagirls #polishgirl #instaphoto

A post shared by Edyta Korsak | Ofkorsak.pl (@ofkorsak) on

 

Coś na pocieszenie

Znasz bajkę o brzydkim kaczątku? Morał z tej bajki jest taki, że jeśli chcesz być ładna, to najpierw musisz być brzydka i w ogóle inna od reszty otoczenia. Wypisz wymaluj przykładowa progeniczka! A wiesz co jest najlepsze w tej bajce? Że to brzydkie kaczątko tak naprawdę nigdy nie było brzydkie. Ba! Nie było nawet kaczką, tylko łabędziem. Po prostu miało pecha i trafiło w złe towarzystwo (kaczki nie są zbyt inteligentne ale to wiedzą wszyscy w tym kraju). I kiedy po tych wszystkich miesiącach przykrości i upokorzeń, nie-brzydkie nie-kaczątko wyrosło na pięknego łabędzia, wszystkim kaczkom z wrażenia opadły ich wredne dzioby. Przestały kwakać i mogły tylko podziwiać przemianę swojego kolegi, którego tak zawzięcie gnębiły. Nie-brzydkie nie-kaczątko utarło im wszystkim nosa. Pokazało fakera środkowym piórem. I Ty też możesz –  mając głęboko w d…. poważaniu opinię swojego otoczenia. Chcesz działać? To działaj. Życie jest tylko jedno. Szkoda je marnować na ludzi, którzy widzą w Tobie tylko kaczkę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *