Operacja

Mam wadę szczęki i co dalej?

 

Zrobiłeś mój test i wyszło Ci, że prawdopodobnie masz operacyjną wadę szczęki (zgryzu). Nie wiesz co dalej robić, gdzie się zgłosić, jak szukać pomocy. A więc zacznijmy od początku.

 

Mam wadę szczęki i co dalej?

Swoje pierwsze kroki powinieneś skierować do ortodonty. Ale nie byle jakiego. Najlepiej poszukać w internecie informacji, czy w Twojej okolicy znajduje się ortodonta, który przygotowuje ludzi do operacji. Tak moi drodzy, to nie jest wcale takie proste. Nie każdy orto to robi. Co więcej, nie każdy kto to robi, robi to dobrze!

 

Grupy

Na facebooku możesz znaleźć specjalistyczne grupy, gdzie ludzie wymieniają się opiniami i doświadczeniami z danymi ortodontami i lekarzami. Naprawdę warto takich informacji poszukać, bo to pozwoli zaoszczędzić wasz czas, nierzadko pieniądze i nerwy.

Sama utworzyłam niedawno taką grupę –> Zębomaniaków, na którą zapraszam wszystkich, dbających o swoje zęby, w każdym aspekcie.

Grupa jest miejscem serdecznym, na którym opisujemy własne doświadczenia. Bardzo prawdopodobne, że spotkasz kogoś z podobnymi problemami do Ciebie i świat stanie się łatwiejszym miejscem 😉

Oczywiście to nie jest jedyna grupa zajmująca się taką tematyką, jest ich kilka, ale wybaczcie, że nie zalinkuję. Wszak to kopanie dołka pod samym sobą. Jak ktoś umie szukać, to znajdzie 😉

 

View this post on Instagram

95 dni po ope. Impreza firmowa. Najczęściej słyszane zdanie „nie poznałem/am Cię”. Najczęściej spotykany wyraz twarzy „wow! Kim jest ta dziewczyna?” 😄🤩 Lubię tak się odpicowac, jak mam okazje 🤪Zupełnie inaczej wyglądam, a ludzie są w szoku, bo na codzień jedyne co potrafię zrobić ze swoimi włosami to kucyk i to krzywy xD Z makeup’em lepiej mi wychodzi, ale nie tak ładnie jak @rapczynska_ania ☺️💜 Moje włosy tym razem oddałam w ręce Kamili @artystkasalon 💙 W takiej wersji czuje się jak gwiazda filmowa 😎 czerwony dywan już czeka… …na odkurzenie, bo dziś sobota i dzień sprzątania 🤣🤣🤣 Miłego dnia życzy Kopciuszek, co się zawinął o północy (ale z kompletem pantofelków!) 😝👠💃🏻 95 days after double jaw surgery 🦷 #makeup #fullmakeup #makeuptime #party #partymakeup #partyhair #partyhairstyle #hairstyle #fryzura #fryzurawieczorowa #fryzuranawesele #impreza #partytime #timetoparty #happygirl #happyme #szczesliwa #szczesliwakobieta #polskakobieta #polskadziewczyna #braceslife #bracesgirl #braces #braceson #aparatka #aparatnazęby #pieknadziewczyna #doublejawsurgery #zielonasukienka #nofilter

A post shared by EdytaKorsak | MyChange (@ofkorsak) on

 

Wariant 1

Udajesz się do ortodonty. Trafiasz na jakiegoś ogarniętego w tej tematyce. Orto przygotowuje Ci plan leczenia. Zgadza się na przygotowanie Cię do operacji. Proponuje Ci chirurga, z którym współpracuje LUB jeśli nie współpracuje z nikim na stałe, to sam sobie go musisz znaleźć/wybrać. Chociaż to raczej rzadkie przypadki, bo jeśli ktoś przygotowuje pacjentów do operacji, to musiał już z jakimś chirurgiem mieć styczność. Jeśli ortodonta nie potrafi Ci nikogo polecić, to ja bym się pięć razy zastanowiła nad jego wyborem. Bo jak ktoś, kto nie zna żadnego chirurga szczękowo-twarzowego, mógł przygotować kogokolwiek do operacji?! To przeczy jakiejkolwiek logice. Z reszta, to jest tak specyficzne środowisko, że oni wszyscy się tam bardzo dobrze znają. Spotykają się na tych samych konferencjach, zjazdach, sympozjach.

W tym wariacie najpierw całą robotę odwala orto, a dopiero później idzie się do chirurga, z pełnym kompletem dokumentów (tj. plan leczenia, wyciski, zdjęcia rtg, czasem tomografia). Wtedy orto otrzymuje odpowiedź zwrotną, co jeszcze musi zrobić, żeby do operacji Cię przygotować. A gdy przygotowania będą zakończone, udajesz się do chirurga na wizytę „dopuszczającą do operacji”. Potem już tylko czekanie i stół. A co dalej to już wiesz, jeśli czytałeś moje poprzednie wpisy 😉

 

 Wariant 2

W tym wariancie najpierw udajesz się do wybranego przez siebie chirurga szczękowo-twarzowego. On ocenia Twoją wadę. Sugeruje Ci wstępny plan leczenia i poleca współpracujących z nim ortodontów. Może być też tak, że chirurg nie współpracuje z nikim na stałe i każe Ci wrócić jak już sobie kogoś znajdziesz i ten ktoś Cię przygotuje. Każdy lekarz ma swoją politykę i działa według określonej przez siebie ścieżki.

Należy też pamiętać, że wiele zależy od tego, czy chcemy się operować prywatnie czy na NFZ (państwowo). W prywatnych klinikach najczęściej i ortodonta, i chirurg są w jednym miejscu. Tam od razu dostajecie ich „w pakiecie”. Macie pewność, że ze sobą współpracują. Dla wielu osób jest to wygodna opcja. Jednak to są miejsca PRYWATNE. Jeśli chcecie się zoperować na NFZ (co wcale nie znaczy, że gorzej; po prostu taniej) , to chirurg i ortodonta prawdopodobnie nie będą przyjmowali w tym samym miejscu. Chirurdzy, którzy operują na NFZ, najczęściej pracują w poradniach szczękowo-twarzowych. Może się też zdarzyć tak, że na stałe są przypisani tylko do jednej poradni, ale operują w kilku szpitalach. Tego trzeba się już dowiedzieć na wizycie u chirurga. Najlepiej na pierwszej, żebyście nie byli zaskoczeni późniejszym obrotem spraw (miejscem operacji lub kosztami tj. dopłaty).

Bywa też tak, że chirurg przyjmuje prywatnie na wizyty w swojej klinice, ale operacje przeprowadza na NFZ w szpitalu. Tak wyglądała m.in. moja relacja z chirurgiem. Na wizyty chodziłam prywatnie do jego kliniki. Ale operacje, zarówno dystrakcja, jak i dwuszczękowa, miałam przeprowadzone w szpitalu miejskim na NFZ.

 

Mam wadę szczęki i co dalej?

A co z ograniczeniem wiekowym?

Takowe na razie nie istnieje. Możesz zoperować się zarówno w wieku 18 lat, jak i 50-ciu. Chociaż ja osobiście nie polecam tyle zwlekać. Jeśli orto mówi wam, że jesteście za starzy na operację na NFZ, to plecie bzdury. Oczywiście prawo jest takie, że lubi się zmieniać, i kiedyś w ogóle mogą znieść refundację na operacje ortognatyczne. Dlatego cieszmy się i korzystajmy póki istnieje taka opcja.

Warto mieć na uwadze, że im wcześniej zaczniemy leczenie, tym lepiej. Więcej pieniędzy zaoszczędzimy, bo jest wysoce prawdopodobne, że obędzie się bez dodatkowych zabiegów. Pisząc wcześniej mam na myśli wiek dziecięcy, nastoletni. Jasne jest, że nie każdy ma takie możliwości w tym wieku (czy to ze względów finansowych czy rodzinnych). Dlatego super, że ograniczenia wiekowe nie istnieją!

Istnieją za to inne ograniczenia np. zdrowotne, finansowe, psychologiczne. Ale o tym innym razem.

 

Mam wadę szczęki i co dalej?

 

Współpraca ortodonty i chirurga

Bardzo ważnym punktem, jeśli nie najważniejszym, jest współpraca pomiędzy chirurgiem, a ortodontą. Dlaczego? Ano dlatego, że jeśli pierwszy każe robić jedno, a drugi robi zupełnie co innego to dupa. Leżysz i kwiczysz. A w sumie to Twoje zęby leżą, a portfel kwiczy. Nie wiem czy zdajecie sobie sprawę z tego, że właściwa KOMUNIKACJA pomiędzy tymi ludźmi jest cholernie istotna. Dlatego czasem warto wybrać ortodontę polecanego przez chirurga, mimo, że jest dalej, drożej i trudniej. Ale przynajmniej macie świadomość, że oni razem, już chleb z tego pieca jedli i go nie spalili (raczej). A przecież na tym najbardziej nam zależy. Żeby ten *chlebek był jak najlepszym wypiekiem, a nie jakimś tam czerstwym zakalcem.

*Oczywiście chleb to tutaj metaforą wyniku naszej operacji. Mam nadzieje, że skumaliście  -.-

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *